Wszystko o RZS

piątek, 11 sierpień 2017

Gościem programu „Szlachetne Zdrowie” w Polskim Radio Lublin była prof. Maria Majdan, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie reumatologii, Kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Rozmowa poświęcona została reumatoidalnemu zapaleniu stawów, pierwszym objawom, diagnostyce oraz leczeniu. Nie zabrakło również informacji na temat ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej RZS Porozmawiajmy, której celem jest zachęcenie pacjentów do otwartej rozmowy z lekarzem oraz zwrócenie uwagi na problem nieskutecznej komunikacji na linii lekarz-pacjent, co skutkuje nieprzestrzeganiem zaleceń terapeutycznych.

Przyczyny RZS są bardzo zróżnicowane i jest to m.in. predyspozycja genetyczna. Jeżeli ktoś bliski w naszej rodzinie chorował, na przykład mama albo babcia, to jest ryzyko, że córka albo wnuczka może zachorować. Ponadto czynniki środowiskowe tzw. zewnętrzne mogą również prowadzić do zachorowania. Takim najważniejszym czynnikiem, który został potwierdzony przez duże badania populacyjne jest palenie papierosów – podkreślała profesor.

W przypadku RZS bardzo istotna jest wczesna diagnoza. Im wcześniej zostanie rozpoznana choroba i zastosowane leczenie, tym większe są szanse na uzyskanie całkowitego wyciszenia procesu zapalnego oraz niedokonanie się zmian destrukcyjnych w stawach. Największe zmiany występują w 1. roku choroby, są one wtedy najbardziej agresywne – przestrzegała prof. Majdan.

Serdecznie zachęcamy do wysłuchania całej, bardzo ciekawej rozmowy z prof. Marią Majdan.

Źródło: Radio Lublin S.A., audycja „Szlachetne Zdrowie”

Fot.: www.radio.lublin.pl